Přímý přenos
30. 01. 2012 23:58
Minulý pátek byla kina, kterým se dostalo štěstí přímého přenosu z Berlína určitě tak plná, jako Bio Oko, kde jsem koncert shlédla já - a díky výbornému nápadu Fanklubu Magdaleny Kožené (soutěži o volné vstupenky) někteří měli tento večer dokonce zdarma.
Moc jsem se těšila, že zase po delší době uslyším paní Magdalenu "na živo", hlavně na milovaného Dvořáka-zastavím se jen u něj (bylo by to dlouhé). Myslím, že k Biblickým písním musí interpret jaksi dozrát, ty nemůže odpovídajícím způsobem zazpívat mladý absolvent, ale zralý člověk s pěveckou a životní zkušeností - a takový byl i přednes Magdaleny Kožené. - O jejím hlasu už bylo napsáno tolik chvalozpěvů, nespočetně fundovaných a oslavných kritik - a přece je to všechno nepostačující. Magdalenin hlas je prostě slovy nepostižitelný - jeho sametovost, jímavost, úžasná hloubka a procítěnost projevu, naprostá jedinečnost a čistota témbru, celkové posazení - kdyby člověka vzbudili v temné noci, tento hlas okamžitě pozná...
Všechny ty žalmy zpívala vlastně velice prostě - a přesto v jejím přednesu bylo všechno to, co jsem výše popsala. To je totiž ono pravé mistrovství.- Nedávno hostovala v ČR jedna velmi významná a uznávaná mezzosopranistka s obrovským hlasovým rozsahem, jejíž výkon (podle mě) hraničí až s ekvilibristikou a spíše poněkud mužským projevem. - Naše Magdalena Kožená nepotřebuje bombasticky předvádět dvě a půl oktávy, běhat po jevišti (případně do schodů a zpět) - ona prostě "jen" zpívá, a to tak, že otevírá lidem srdce i duše a rozechvívá v nich ty nejkrásnější pocity a myšlenky...
Celý večer byl nádherně dirigován Simonem Rattlem, slyšela jsem ho teprve podruhé v životě dirigovat živě, a jelikož Couperinův náhrobek v podání jiného dirigenta neznám, zmínila bych se o jeho pojetí Schubertovy Nedokončené, právě proto, že je tak notoricky známá a mám jí moc ráda. Někteří dirigenti (podle mého posluchačského názoru) se rádi snaží první větu v její druhé a třetí třetině jakoby trochu uspěchat, snad aby zvýšili dramatičnost, která se v této části objevuje. Ne tak Rattle - jeho volnější tempo naopak dává vyniknout celé kráse této první věty, jako posluchač se člověk do celé této pasáže úplně "položí" - je to skutečný sen - byla jsem nadšená! -
Zdravím všechny přátele z klubu a samozřejmě velice děkuji paní Kožené!
Zuzana

Upraveno 1krát. Naposledy upravil Zuzana Davidová (31. 01. 2012 11:51).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.